Kosmetyki less/zero waste w podróży

by Viola
Kosmetyki bez plastiku. Kosmetyki zero waste. Co zabrać ze sobą w podróż

Kosmetyki less/zero waste w podróży.

Samo podróżowanie nie nic wspólnego z ideologią zero waste. Nie ma co udawać, że jest inaczej. Wyjątkiem są tylko najstarsze formy przemieszczania się, jak  na piechotę czy rowerem. Jednak nie każdy jest w stanie zrezygnować z odkrywania dalszych zakątków świata, co najdelikatniej ujmując nie sprzyja naszej planecie. Ja do takich osób należę. I o ile mogę zrezygnować z wielu przyjemności i wygód na rzecz natury, tak nieustannej chęci wyruszenia w drogę nie jestem w stanie zahamować.

Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Bo to właśnie dzięki podróżom zaczęła się moja przygoda z less waste. Jeśli jesteś ciekawy, co zapoczątkowało zmiany w moim życiu, to koniecznie zajrzyj do zakładki OTO JA! 

A żeby już nie przeciągać, to zajrzyjmy do mojej podróżniczej kosmetyczki. 🙂

Minimalizm

W podróży jak nigdzie indziej panuje u mnie minimalizm. Tu poza ekologicznymi pobudkami, dobrą motywacją jest ograniczenie bagażowe. A że najczęściej podróżuję z plecakiem, który przez cały pobyt targam ze sobą, ograniczenie kilogramów mojego całego ekwipunku stoi zawsze na najwyższym miejscu. Moja kosmetyczka niestety nigdy nie jest zupełnie zero waste, ponieważ oprócz szamponu, odżywki i mydełka w kostce, pasty do zębów w pastylkach, drewnianej szczoteczki do zębów, znajduje się u mnie fluid do twarzy 2 w 1 z filtrem SPF 50+, krem nawilżający, antyperspirant w kulce i szczotka do włosów z lusterkiem. Czasem w zależności od kierunku i warunków podróży zabieram zestaw do makijażu (tusz do rzęs, puder itp.).

naturalne kosmetyki w podróży. Kosmetyki zero waste

Mój sposób na zmniejszenie kilogramów bagażu? Resztki szamponów i mydełek itd. odkładam na bok, by wykorzystać je później w podróży. Dzięki temu np. w jedno pudełeczko pakuję zarówno szampon, jak i odżywkę. 

Szampon w kostce

Zacznijmy od szamponów. Na dobrą sprawę jest to najważniejsza rzecz w mojej toaletce, bo na biedę mogę nim umyć całe ciało. Moim zdecydowany faworytem jest szampon do włosów od Cztery Szpaki! Jest to szampon, z którym nie rozstaję się już od prawie roku! Nie chcę dublować moich zachwytów nad nim, więc po więcej informacji kliknij tutaj! 

Drugim szamponem, z którego byłam zadowolona jest szampon od LUSH. Tutaj także zapraszam Cię do zapoznania się z nim w osobnym wpisie: Szampony w kostce – jaki wybrać dla siebie. Test

Oby dwa świetnie sprawdzają się w podróży!

Szampon od Cztery Szpaki

Najlepszy szampon w kostce - Cztery Szpaki

LUSH „Honey I washed my hair”

Szampon do włosów w kostce Lush-Honey, I washed my hair. Kosmetyki do włosów zero waste

Szampon od LUSH "Seanik"

Szampon do włosów w kostce. Festes shampoo Lush

Odżywka w kostce

Tu także Cztery Szpaki mnie nie zawodzą! To zdecydowanie mój nr 1 wśród odżywek do włosów. Kliknij w link tutaj, by dowiedzieć się więcej!

odżywka do włosów w kostce - 4 Szpaki. Fester Conditioner

Szczoteczka do zębów

Tutaj niewiele mogę polecić, bo swojego faworyta jeszcze nie znalazłam. Wciąż szukam i chętnie się dowiem, jakich szczoteczek do zębów wy używacie. ☺️

Mydło w kostce

Od ponad roku korzystam z kostki myjącej do ciała. Najpierw z firmy Sebamed, a teraz z Balea Med (do kupienia w niemieckiej drogerii Dm). Jeśli wiesz gdzie zaopatrzyć się w kostkę myjącą bez mydła wyprodukowaną w Polsce, to koniecznie podziel się tą informacją z nami!

Pasta do zębów

W podróży najczęściej decyduję się na pastę do zębów w pastylkach. Na co dzień ich raczej nie używam, gdyż preferuję jednak konsystencję pasty, ale w podróży sprawdzają się świetnie! Możemy je spakować niemalże wszędzie: w pudełeczko, w saszetkę, w pojemnik na szczoteczkę do zębów, czy tak jak ja w lniany woreczkek.

Kosmetyki naturalne zero waste w podróży. Najlepsze kosmetyki na podróż
Kosmetyczka podróżniczki. Kosmetyki zero waste

Kosmetyki bez plastiku to nie tylko ochrona środowiska, czyli zalety i wady produktów w kostce w podróży

To oczywiście luźny zestaw plusów i minusów, które zauważyłam podczas stosowania produktów w kostce. Jestem ciekawa, czy coś jeszcze byście tutaj dodali lub odjęli. Korzyści środowiskowe produktów bez plastiku są oczywiste, więc nie ujmuję ich w tabeli. 

+ brak potrzeby przelewania płynów do małych 100 ml buteleczek

+ kosmetyki w kostce są wydajniejsze, zatem jeśli wybierasz się w dłuższą podróż, to takie produkty z pewnością lepiej się sprawdzą

+ brak ryzyka wylania się płynów. To właśnie ten czynnik wywołał less waste’owe zmiany w moim życiu. Kiedy po raz kolejny moja kosmetyczka była zalana płynami przez nieszczelne lub pęknięte buteleczki, zaczęłam szukać alternatyw do tradycyjnych kosmetyków. I od tego wszystko się zaczęło…

+ zajmują mniej miejsca

– przy wysokich temperaturach kosteczki robią się bardzo miękkie

– by kosmetyki wystarczały na dłużej i były przyjemne w użyciu, dobrze jest je po każdym zastosowaniu zostawić do wyschnięcia, co nie zawsze jest możliwe

Podsumowanie

Kosmetyki w kostkach było moim pierwszym spotkaniem z zero waste. Ich zakup miał być tylko alternatywą do produktów w płynie, które miałam stosować tylko podczas podróży, a dały mi motywację do tego, by po prostu przestać być ignorantką i zmienić dotychczasowe nawyki i świadomiej wybierać każdy produkt. Nieważne, jakimi pobudkami będziesz kierować się w swoich zmianach, ważne by przynosiły one realne pozytywne korzyści.

Osobiście uważam, że szampon w kostce lub naturalna szczoteczka do zębów jest takim produktem, który najłatwiej wprowadzić na stałe do codzienności. A ty? Od czego zaczniesz lub zacząłeś/zaczęłaś?

You may also like

Leave a Comment