Ekologiczna mata do jogi. Mata korkowo-kauczukowa

by Viola
mata do jogi, joga, yoga

Szeroki wachlarz mat do jogi dostępnych na rynku nie ułatwia nam dokonywania wyboru. Jaką matę wybrać? Na co zwrócić uwagę? Przedstawiam wam najlepszą ekologiczną matę do jogi, którą mam okazję testować. To mata korkowo–kauczukowa, wykonana zatem w 100 % z surowców naturalnych! 

Dlaczego Utupluti?

Wybór nie był prosty. Z jogą jestem od ponad roku i do tej pory ćwiczyłam na zwykłej macie, która najkrócej mówiąc, w ogóle nie jest przystosowana do wykonywania tego typu praktyk (jest cienka, ma śliską nawierzchnię górną i dolną itd.). I to jedyna mata, jaką obecnie posiadam. Zatem przy wyborze nowej raczej nie mogłam liczyć na swoje doświadczenia. Jedyne co wiedziałam, to to, na jakie parametry muszę koniecznie zwrócić uwagę. I spośród wielu ofert, w końcu udało mi się wybrać kilka, a z tych kilku wyłoniła się tylko jedna, jedyna, która odpowiada nie tylko moim potrzebom natury cielesnej, ale także duchowej.😎 Mata jest wykonana z połączenia dwóch naturalnych surowców: korka i kauczuku! I tym mnie do siebie przekonała! Jak to jednak w życiu bywa, jest też pewne „ale”. Ale o tym poniżej. 😉

Zalety i wady maty korkowo-kauczukowej Utupluti

MATERIAŁ

100 % natury: biodegradowalne surowce kork i kauczuk, które zostały spojone ze sobą techniką zgrzewania w wysokiej temperaturze. Zatem mata, jak obiecuje właściciel marki, nie posiada jakichkolwiek toksycznych substancji klejących.

WŁAŚCIWOŚCI MATERIAŁU

Kork nie wchłania wilgoci, jest zatem antybakteryjny. A obecna w strukturze oleista suberyna ma pomóc w przyczepności, co oczywiście odgrywa jedną z najistotniejszych funkcji w praktyce jogi. Chyba nie ma nic gorszego niż rozjeżdżające się ciało.

Naturalny kauczuk gwarantuje natomiast bardzo dobrą przyczepność do podłoża.

WYGLĄD

Nie ma co się oszukiwać, wygląd (kolor, wzór) ma znaczenie (przynajmniej w praktyce jogi). Osobiście uwielbiam kolory ziemi, dlatego wszelkie stonowane barwy, a przede wszystkim brązy i beże wpływają na mnie wyjątkowo dobrze i to bez względu na to w jakim nastroju jestem. Naturalny kolor korka jest dla mnie  najlepszym wyborem!

Nie mniej podoba mi się wzór maty, który oceniłabym jako minimalistyczny i praktyczny. Wyznaczone linie ułatwią poprawne wykonywanie asan.

WYMIARY

Długość (183 cm) i szerokość (67/68 cm) jest idealna. Problemem może być jej waga. 3,2 kg nie dźwiga się lekko. Jeśli zatem szukasz maty, z którą często będziesz się przemieszczać, to koniecznie zwróć na to uwagę. Dla mnie jednak nie ma to różnicy, gdyż praktykuję (przynajmniej na razie) wyłącznie w domu. Waga tej maty w takim przypadku jest raczej jej zaletą, gdyż idealnie przylega do podłoża.

Innym problemem może być jej grubość, która mierzy 0.4 cm. Jak dla mnie, z uwagi na bardzo wrażliwe kolana najlepszą opcją byłoby 0.6 cm. Niestety w takiej grubości znalazłam maty wyłącznie z surowców sztucznych, piankowych i TPV. Nie pozostaje mi zatem nic innego jak korzystać z dodatkowych poduszek i koców.

MIEJSCE PRODUKCJI

Niestety nie znajdziemy tej informacji na stronie. Mogłoby się wydawać, że skoro to polska marka, to zapewne też polska produkcja. Niż bardziej mylnego! Choć krajem pochodzenia korka jest Portugalia, to produkcja odbywa się w Chinach! I czy tego chcemy czy nie, to naprawdę ciężko znaleźć matę produkowaną w UE, nie mówiąc już o Polsce. 

CENA

Cena tej maty to prawie 300 złoty. (Sprawdź aktualne ceny) Jest to dużo i mało. Wszystko zależy od tego, czego szukamy i jakimi środkami pieniężnymi dysponujemy. Przed zakupem warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Najważniejsze nie kupuj pochopnie!

Zestawienie plusów i minusów

+ naturalny materiał

+ właściwości materiału 

+ wzór

+ długość i szerokość

+ waga (bo po prostu jej nie noszę)

– grubość

– miejsce produkcji

+/- cena

Podsumowanie

Jeśli jesteś już z jogą jakiś czas, to z pewnością zauważyłeś/aś, że na dokładność wykonywania praktyk wpływa wiele czynników. Jednym z najważniejszych z nich jest MATA.

Ja wychodzę z takiego założenia, że jeśli się czegoś chce, to można. I tak prawie rok praktykowałam na tym, co miałam do dyspozycji. Ale do czasu. Kiedy jest się pewnym, że joga to nie „jednorazowa” przygoda i wykonywanie coraz to trudniejszych asan wymaga większej stabilności, to odpowiedni czas, by wybrać coś, co ułatwi nam wyciągnięcie z praktyk wszystkiego, co ma do zaoferowania joga. 

Korkowa mata Utupliti to moim zdaniem najlepszy wybór na rynku. Jeśli stoisz przed decyzją kupna, to cieszę się, że tu trafiłeś/aś!  Oczywiście chętnie poznam wasze doświadczenia!

 

ZOBACZ PODOBNE WPISY

You may also like

Leave a Comment