Jak być zero waste? 5 produktów na dobry początek

by Viola
Jak być zero waste? 5 produktów na dobry początek. ekologiczna myjka do naczyń

Mówi się, że początki zawsze bywają trudne. Jednak w kwestii bycia bardziej zero waste, bywa jednak inaczej. Stawianie pierwszych kroków na drodze świadomego i ekologicznego życia, wbrew pozorom, nie jest ani trudne ani uciążliwe. Ba! Na początku wcale nie musimy z niczego rezygnować! Wystarczy tylko trochę zmienić formę użytkowania. Oto 5 produktów na dobry początek!

1. Butelka na wodę

Wodę butelkową zastąp „kranówką”. Jeśli nie chcesz lub nie możesz pić wody prosto z kranu, to zaopatrz się, np. w butelkę z filtrem do wody.

Przed zakupem zastanów się, jaki materiał butelki najbardziej będzie odpowiadać twoim potrzebom. Koniecznie zwróć uwagę na to, by nie zawierała ona szkodliwych substancji. 

W Berlinie, a więc tu, gdzie obecnie mieszkam, stan wody jest na tyle dobry, że nie obawiam się picia kranówki, która jest także podawana dzieciom w przedszkolu. Dlatego zaopatrzyłam się w zwykłą butelkę bez filtra.  Jest plastikowa, nie zawiera BPA. Ale kupiłam ją kilka lat temu i teraz już bym jej nie wybrała.  Od tego czasu popularność zdobyły lepsze, zdrowsze warianty, jakimi są np. tritanowe butelki.

Asortyment ekologicznych pojemników na wodę jest naprawdę szeroki i przed zakupem warto się  dobrze rozejrzeć. 

2. Kubek termiczny/termos

Przyda się każdemu, komu zdarza się kupowanie napojów na wynos. W kwestii zakupu kawy czy herbaty do własnego kubka, zmieniło się wiele. Większość restauracji i kawiarni zachęca do takiego zakupu, nagradzając takich klientów np. zniżką na napój! 

3. Bambusowa szczoteczka do zębów

Średnia długość życia szczoteczki do zębów wynosi 3 miesiące. Zanim znowu sięgniesz po plastikową dokładnie przyjrzyj się temu, co leży na półkach sklepowych. Większość drogerii i, sklepów wielobranżowych  i internetowych oferuje także ekologiczne szczoteczki do zębów, których uchwyt wykonany jest najczęściej z bambusa. Cena i jakość jest różna, zresztą jak wszystkich innych produktów. Dlatego, jeśli tylko możesz nie zostawiaj zakupów na ostatnią chwilę i już teraz rozejrzyj się za alternatywami. 

Najlepsza szczoteczka bambusowa - kosmetyki i akcesoria zero waste. Naturalna szczoteczka do zębów

4. Papierowe/bambusowe patyczki do uszu

Podobno niektórzy w ogóle zrezygnowali z ich kupna. Ja nie wyobrażam sobie nie mieć ich w domu. Jeśli nie można się bez czegoś obejść, to przynajmniej można wybrać „mniejsze zło”. Bambusowe patyczki do uszu dostaniemy na przykład w drogerii Natura.  

5. Wielorazowa torba na zakupy

Na zakupy chodź z własną torbą. Najlepiej jedną awaryjną miej zawsze w torebce. Nikt z nas nie jest w stanie wszystkiego zaplanować, więc pewnie i każdemu z nas zdarzają się niespodziewane zakupy. 😉

Wielorazowa torba na zakupy. Ekologiczne zakupy. Zakupy zero waste

Jak Ty zacząłeś/zaczęłaś swoją przygodę z zero waste? Masz inne pomysły, jak łatwo i bez wyrzeczeń zrobić pierwsze kroki ku życiu zgodnie z naturą? Podziel się nimi w komentarzu!

You may also like

Leave a Comment